Η ομάδα έργου Αναδοχής και Παιδοθεσίας του παραρτήματος Αποκατάστασης και Αποθεραπείας Παιδιών με Αναπηρία Κομοτηνής του ΚΚΠ ΑΜΘ πραγματοποίησε τους τελευταίους μήνες επισκέψεις-συναντήσεις με διάφορους φορείς που έχουν σχέση με την κοινωνική πρόνοια στις περιφερειακές ενότητες Ξάνθης και Ροδόπης. Σκοπός των συναντήσεων ήταν η ενημέρωση της ομάδας έργου γύρω από τις σύγχρονες εναλλακτικές μορφές παιδικής προστασίας όπως είναι η αναδοχή και η παιδοθεσία αλλά και η διασύνδεση μεταξύ των φορέων με σκοπό τη συνεργασία σε ζητήματα που αφορούν την παιδική προστασία και την αναπηρία.
Η ομάδα έργου αποτελείται από 3 επιστήμονες: μία κοινωνική λειτουργό, μία κοινωνιολόγο και μία ψυχολόγο.
Βοήθεια στο Σπίτι Αμαξάδων Κομοτηνής Βοήθεια στο Σπίτι Ξάνθης Κέντρο Κοινότητας Κομοτηνής ΚΕΦΙΑΠ Κομοτηνής Πρόνοια Ξάνθης Σύλλογος Μέριμνας ΑμεΑΝοητικής Υστέρησης Ν. Ροδόπης “Άγιοι Θεόδωροι” ΤΟΜΥ Ξάνθης Κέντρο στήριξης παιδιού και οικογένειας Κομοτηνής Κέντρο Κοινότητας με παράρτημα Ρομά Δήμου Μαρώνειας Σαπών ΤΟΜΥ2 Κομοτηνής Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αβδήρων Πρόνοια Κομοτηνής ΤΟΜΥ1 Κομοτηνής